Oficiální webové stránky obce Klokočí
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality

Aktuality


Krajánek - leden 2021

Soubor ke stažení níže..

Krajánek - leden 2021.pdf


Publikováno 26. 1. 2021 8:46

Krmítka pro ptáky

20210114_091443.jpgVážení spoluobčané.

I když pevně doufáme, že se zase brzy společenský život v naší obci vrátí do normálu, spíš to vypadá, že i nadále zůstanou společenské aktivity velmi omezené. Přemýšleli jsme, jak by se i nadále v této nelehké době mohl náš Dámský spolek KloKočky podílet na dění v obci a napadlo nás, že bychom mohli společně, i když vlastně každý sám, udělat něco pro přírodu.

Po dohodě s obecním úřadem jsme po Klokočí rozmístili sedm ptačích krmítek. Se stávajícím krmítkem v parku je to celkem osm krmítek. Jejich poloha je znázorněna na mapce, která je přiložena. Můžete tedy v rámci své procházky do přírody, nebo cesty do práce, vzít pytlík s krmením a ptákům do krmítka něco dobrého nasypat.

Pravidla pro krmení ptáků

Přikrmovat ptáky je vhodné od listopadu do konce března. Pokud se rozhodnete krmit, je dobré krmit pravidelně v menších dávkách. Ptáci s krmítkem budou počítat a nestane se tak, že by v něm potrava najednou chyběla. Pokud je krmítko znečištěné, nejprve jej vyčistěte od trusu a zkaženého krmiva. Lojové koule je lepší vkládat bez síťky, aby se do nich ptáci nezamotali. Zároveň předejdete znečišťování okolí krmítka plastem.

Čím krmit

Nejoblíbenější a nejuniverzálnější jsou slunečnicová semena. Vrabce a hrdličky potěší obilná zrna jako oves, proso, pšenice… Některé krmné směsi pro venkovní ptactvo obsahují také kukuřici a luštěniny. Kosi a kvíčaly mají rádi jablka. Strakapoudi, sýkory a brhlíci uvítají tukové směsi. Zbytky z kuchyně naopak do krmítka nepatří. Ptákům mohou způsobit zažívací obtíže, nebo dokonce smrt.

Více užitečných informací o tom, jak pomoci ptákům najdete na stránkách České ornitologické společnosti www.birdlife.cz

Pro začátek jste od nás do schránky dostali balíček krmení jako dárek. Pokud bude krmítko již plné, schovejte si krmení na příště.

Děkujeme všem, kteří se zapojí do zimního krmení ptáků. Při krmení ptactva prosím dodržujte všechna platná protiepidemická opatření. Zároveň vám přejeme klidný rok 2021 prožitý hlavně ve zdraví a mnoho úspěchů jak v osobním, tak pracovním životě.

                                                                                                                                                                Členky Dámského spolku KloKočky

Mapa krmítka.jpg

 


Publikováno 17. 1. 2021 20:57

Očkování proti COVID-19 - informace

Jak se přihlásit na očkování

• Od 15. ledna 2021 se mohou k očkování přihlašovat obyvatelé ČR, kteří jsou starší 80 let
• Od února se může registrovat široká veřejnost
• Registrace k očkování a rezervace termínů probíhá za pomoci centrálního rezervačního systému na adrese: https://crs.uzis.cz/
• S registrací mohou pomoct jak rodinní příslušníci, tak bezplatná linka 1221
• Systém podle zadaných údajů (např. věk, zdravotní stav) určí prioritu a přidělí zájemci termín očkování

Je mi 80 a více let, chci se nechat očkovat:
- umím s internetem - od 15. ledna se mohu z domova registrovat k očkování přes internet na adrese centrálního registračního systému: https://crs.uzis.cz/
- neumím s internetem - poprosím o pomoc rodinného příslušníka nebo praktického lékaře

 

V případě, že se nemám na koho obrátit, zavolejte na obecní úřad číslo 602 514 342 rádi Vám pomůžeme 

Prosím, předejte tuto informaci svým starším rodinným příslušníkům či sousedům. Děkujeme


Publikováno 14. 1. 2021 19:50

ROSNIČKA - hlášení pojízdné prodejny

Pojízdná prodejna ROSNIČKA oznamuje občanům, že do naší obce se svojí prodejnou přijede ve Čtvrtek  14. 1. 2021 v 10.45 hod na obvyklé místo a bude prodávat obvyklý sortiment krmiv pro domácí a hospodářská zvířata, drogistické potřeby a základní potraviny.

 

PROSÍME ZÁKAZNÍKY O POUŽÍVÁNÍ OCHRANNÝCH ROUŠEK A DODRŽOVÁNÍ BEZPEČNÉHO 2 METROVÉHO ROZESTUPU !!!


Publikováno 12. 1. 2021 8:48

Prázdninový režim autobusové dopravy od 13. 11. 2021

V souvislosti s dalším prodloužením nouzového stavu přistoupil Olomoucký kraj, stejně jako na podzim, k dočasnému omezení některých autobusových linek. Ty od středy 13. 1. 2021 přejdou do prázdninového režimu, přičemž nebudou vypravovány některé školní a posilové spoje.

 

Jízdní řády budou procházet procesem schvalování a během úterý 12. 1. 2021 bude možné zkontrolovat spojení ve vyhledávačích

CESTUJOK.CZ nebo IDOS.CZ, případně můžete zavolat na infolinku 588 88 77 88.


Publikováno 11. 1. 2021 8:37

Uzavření knihovny - bezkontaktní předání knih

Vzhledem k tomu, že je protiepidemický systém v ČR na stupni 5, je možné pouze bezkontaktní vypůjčení a vrácení knih. Knihovna bude do zmírnění protiepidemických opatření uzavřena. Pokud potřebujete vyměnit či vrátit knihy, domluvte se telefonicky na čísle 774 504 405 s knihovnicí na bezkontaktním způsobu předání knih.


Publikováno 10. 1. 2021 13:54

Hasiči radí na leden - požární hlásiče

Hasiči radí leden hlásič.png

Hasiči radí leden hlásič II.png

"Jak požární hlásič před Vánocemi zachránil v Olomouci život, aneb

Hasiči radí".  Součástí dnešního seriálu je i článek, který je umístěn

na internetových stránkách HZS Olomouckého kraje, kde se dá také

stáhnout ve formátu pdf.

 

https://www.hzscr.cz/docDetail.aspx?docid=22244738&docType=ART


Publikováno 8. 1. 2021 8:25

Jak se daří, co se líbí, kde to skřípe, co tu chybí

 

 

Jak se daří, co se líbí, kde to skřípe, co tu chybí: vyjádřete se k budoucnosti naší obce i regionu

 

 

Organizace zaměřující se na rozvoj regionu Hranicko v těchto dnech spouštějí dotazníkové šetření mezi obyvateli regionu, které bude důležitým podkladem pro nastavení rozvojových oblastí a priorit jak jednotlivých obcí, tak celého Hranicka pro období let 2021 až 2027. Prosíme Vás tímto o 10 až 15 minut Vašeho času a vyplnění zcela anonymního dotazníku na odkazu 

                                                          www.regionhranicko.cz/dotaznik      

Pro správné nastavení směrů rozvoje je velmi důležité znát Vaše aktuální názory a přání, potřebujeme vědět, jak jste (ne)spokojeni s kvalitou života v naší obci, s dopravou, bezpečností, životním prostředím, možnostmi trávení volného času či nabídkou služeb. Chceme vědět, v čem vidíte příležitosti a v čem pro změnu ohrožení Vašeho spokojeného a šťastného žití na venkově.

Budeme rádi, když o dotazníku a tomto odkazu řeknete také svým rodinným příslušníkům, známým a kolegům.

Kromě této internetové verze existuje též tištěná podoba určená především pro osoby bez přístupu k internetu. Prázdné dotazníky jsou k dispozici na našem obecním úřadu, kde je připraven rovněž i sběrný box či můžete vhodit vyplněný dotazník do naší poštovní schránky.

S dotazy se obracejte na manažera MAS Hranicko :

Mgr. Františka Kopeckého, tel.: 773583020, e-mail: f.kopecky@regionhranicko.cz

 

Uzávěrka pro sběr dotazníků je 15. února 2021.

Předem děkujeme za Váš aktivní zájem!

 

 

 

 

 

 


Publikováno 7. 1. 2021 13:29

Topenářský servis

LETÁK topenářský servis.docx


Publikováno 5. 1. 2021 11:17

Tříkrálová sbírka letos jinak

3kral.jpg

 

Pandemie zasáhne i do průběhu tradiční dobročinné Tříkrálové sbírky, a tak po dobu trvání 5. stupně PES kolednické skupinky do ulic nevyjdou, protože zdraví koledníků a dárců je pro Charitu na prvním místě. O koledu ale lidé nepřijdou. Tři králové dorazí mimořádně online a popřejí lidem štěstí, zdraví a dlouhá léta na www.trikralovasbirka.cz od 1. až do 24. ledna 2021. Cíl a motto sbírky zůstávají stejné – hlavní je pomoc nemocným a potřebným lidem v nouzi.

Koleda u nás v Klokočí
Přispět do tříkrálových pokladničky můžete v kanceláři obecního úřadu. U kasičky najdete i dárky od koledníků – cukříky a kalendáříky, požehnané křídy nebo samolepky na dveře K+M+B+2021. Kasička bude přístupná v úředních hodinách až do 24. ledna 2021.

Jak darovat online
Navštivte ONLINE koledu na www.trikralovasbirka.cz a přispějte do ONLINE kasičky. Věříme, že vás online koledníci potěší stejně, jako by stáli u vašeho prahu. Až vám zazpívají, přehrajte si požehnání od Mons. Josefa Suchára z poutního místa v Neratově, stáhněte si dárek a podpořte, prosím, Charitu, která pomáhá nemocným a potřebným ve vašem regionu (stačí vyplnit název města, obce nebo PSČ).

Dárcovská sms

Do Tříkrálové sbírky je možné přispět také odesláním dárcovské SMS: DMS KOLEDA 30 (60 nebo 90) na číslo 87 777 (více na www.darcovskasms.cz), finančním darem na sbírkový účet číslo 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777, nebo sledováním Tříkrálového koncertu v neděli 10. ledna 2021 od 18 hodin na ČT 1, na kterém vystoupí Anna K., Michal Hrůza, Pokáč a další.

 

Děkujeme, že i v těchto složitých časech myslíte na druhé.


Publikováno 5. 1. 2021 0:13