Úvod > Život v obci > Aktuality > Krmítka pro zimní krmení ptáků

Krmítka pro zimní krmení ptáků

Vážení spoluobčané.

Rádi bychom vás informovali, že jsme opět rozmístili krmítka pro zimní krmení ptáků na stejná místa jako vloni. Jejich poloha je znázorněna na mapce, která je přiložena. Můžete tedy v rámci své procházky vzít krmení a ptákům do krmítka něco dobrého nasypat.

Pravidla pro krmení ptáků

Přikrmovat ptáky je vhodné od listopadu do konce března. Pokud se rozhodnete krmit, je dobré krmit pravidelně v menších dávkách. Ptáci s krmítkem budou počítat a nestane se tak, že by v něm potrava najednou chyběla. Pokud je krmítko znečištěné, nejprve jej vyčistěte od trusu a zkaženého krmiva. Lojové koule je lepší vkládat bez síťky, aby se do nich ptáci nezamotali. Zároveň předejdete znečišťování okolí krmítka plastem.

Čím krmit

Nejoblíbenější a nejuniverzálnější jsou slunečnicová semena. Vrabce a hrdličky potěší obilná zrna jako oves, proso, pšenice… Některé krmné směsi pro venkovní ptactvo obsahují také kukuřici a luštěniny. Kosi a kvíčaly mají rádi jablka. Strakapoudi, sýkory a brhlíci uvítají tukové směsi. Zbytky z kuchyně naopak do krmítka nepatří. Ptákům tato nevhodná potrava může způsobit zažívací obtíže, nebo dokonce smrt.

Více užitečných informací o tom, jak pomoci ptákům najdete na stránkách České ornitologické společnosti www.birdlife.cz

Pro začátek od nás máte balíček krmení jako dárek (najdete ho v poštovní schránce). Pokud bude krmítko již plné, schovejte si krmení na příště.

Děkujeme všem, kteří se zapojí do zimního krmení ptáků. Při krmení ptactva prosím dodržujte všechna platná protiepidemická opatření.

Členky Dámského spolku KloKočky

Mapa krmítka.jpg

1. Krmítko u obecního úřadu u lípy vysazené k příležitosti 100. výročí založení ČSR
  2. Krmítko pod obecním úřadem u cyklistického odpočívadla