Změna velikosti písma

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28
Svoz odpadu: komunál
29 30 31 1
Dětský den
2
3 4 5 6
Svoz odpadu: plast + kompozitní obaly
7
Volby do Evropského parlamentu 2024
8
Volby do Evropského parlamentu 2024
9
10 11 12 13 14 15 16
17 18
Svoz odpadu: komunál
19 20
Svoz odpadu: papír
21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Pozvánky na akce obce > Krmítka pro ptáky

Krmítka pro ptákyDatum konání:
17.1.2021

Vážení spoluobčané.

I když pevně doufáme, že se zase brzy společenský život v naší obci vrátí do normálu, spíš to vypadá, že i nadále zůstanou společenské aktivity velmi omezené. Přemýšleli jsme, jak by se i nadále v této nelehké době mohl náš Dámský spolek KloKočky podílet na dění v obci a napadlo nás, že bychom mohli společně, i když vlastně každý sám, udělat něco pro přírodu.

Po dohodě s obecním úřadem jsme po Klokočí rozmístili sedm ptačích krmítek. Se stávajícím krmítkem v parku je to celkem osm krmítek. Jejich poloha je znázorněna na mapce, která je přiložena. Můžete tedy v rámci své procházky do přírody, nebo cesty do práce, vzít pytlík s krmením a ptákům do krmítka něco dobrého nasypat.

Pravidla pro krmení ptáků

Přikrmovat ptáky je vhodné od listopadu do konce března. Pokud se rozhodnete krmit, je dobré krmit pravidelně v menších dávkách. Ptáci s krmítkem budou počítat a nestane se tak, že by v něm potrava najednou chyběla. Pokud je krmítko znečištěné, nejprve jej vyčistěte od trusu a zkaženého krmiva. Lojové koule je lepší vkládat bez síťky, aby se do nich ptáci nezamotali. Zároveň předejdete znečišťování okolí krmítka plastem.

Čím krmit

Nejoblíbenější a nejuniverzálnější jsou slunečnicová semena. Vrabce a hrdličky potěší obilná zrna jako oves, proso, pšenice… Některé krmné směsi pro venkovní ptactvo obsahují také kukuřici a luštěniny. Kosi a kvíčaly mají rádi jablka. Strakapoudi, sýkory a brhlíci uvítají tukové směsi. Zbytky z kuchyně naopak do krmítka nepatří. Ptákům mohou způsobit zažívací obtíže, nebo dokonce smrt.

Více užitečných informací o tom, jak pomoci ptákům najdete na stránkách České ornitologické společnosti www.birdlife.cz

Pro začátek jste od nás do schránky dostali balíček krmení jako dárek. Pokud bude krmítko již plné, schovejte si krmení na příště.

Děkujeme všem, kteří se zapojí do zimního krmení ptáků. Při krmení ptactva prosím dodržujte všechna platná protiepidemická opatření. Zároveň vám přejeme klidný rok 2021 prožitý hlavně ve zdraví a mnoho úspěchů jak v osobním, tak pracovním životě.

                                                            Členky Dámského spolku KloKočky

 

Mapa krmítka.jpg